X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Vds Satın Al

AnasayfaYazılarSanal Sunucu HizmetleriVds Satın Al

Virtual Dedicated Server’ın baş harfleri ile oluşturulmuş olan VDS, tam Türkçe karşılığı olmasa da Türkçe’ye Paylaşımlı Özel Sanal Sunucu olarak çevrilebilir. Virtual Hosting hizmetinin 2 mühim başlığından biri olan VDS, çoğu yönüyle VPS ile karıştırılabilir. Ancak teknik olarak bu 2 başlığın çok önemli değişiklıkları var.

Bir internet sitesine sahip olan ya da bir internet sitesine sahip olmak isteyen herkes kesinlikle bu hosting türlerinin tam olarak ne oldukları konusu ile alakalı baş yormuştur. Ancak çoğu konu içeriği maalesefki faydalı bilgilendirme sağlamamktadır.  Teknosos Bilişim Hizmetleri olarak bu haberimizde bu 2 başlığın tam olarak ne olduklarından ve VDS’i, VPS’ten ayıran konulardan bahsedeceğiz. Bu 2 tanınmış bulut sunucu hizmetine geçmeden önce ilk olarak daha iyi kavrayabilmek adına Virtual Hosting ile başlayalım:

Virtual Hosting Nedir?

Türkçe’ye Sanal Hosting olarak çevirebileceğimiz Virtual Hosting, bir internet sunucusunun belirli bölümlere ayrılmasını, daha sonra elde edilen bu bölümlerin birbirinden bağımsız olarak çalışmasını ve kullananlara kiralanmasını gerçekleştiren hosting türüdür. Teknik olarak biraz Paylaşımlı Hosting’e benziyor olsa da paylaşımlı hostingte kullananlara yalnızca belirli bir denetim panelini kullanma imkânı sunulurken, Virtual Hosting’te ise kullananlara çok daha çok denetim imkânı sunulur. Virtual hosting ile sunucunuza eklentiler ekleyebilir, ince ayarlar yapılabilir ve hem de kullandığınız işletim sistemini bile değiştirebilirsiniz.

Virtual Hosting, kendi internet sunucusunu satın alma kuvveti olmayan ve sunuculara bakabilecek kadar teknik bilgi kapasitesi ve süreyi olmayan kullanıcılar amacıyla harika bir alternatiftir. Kendi sunucularına sahip olamayan kullanıcılar amacıyla bu çözüm gerektiğince ekonomiktir ve standart hosting paketlerinden çok daha çok avantaja sahiptir.

Virtual Hosting 2 başlıkta incelenir. Bunlar; Virtual Private Server ve Virtual Dedicated Server. Bu 2 tür hosting hizmeti de bilhassa kurumsal şirketler doğrulusunda sıkça tercih edilmektedir.

Virtual Private Server – VPS Nedir?
Virtual Private Server teriminin baş harflerinden meydana gelen VPS, Türkçe’ye Paylaşımlı Özel Sunucu olarak çevrilebilir. VPS, bir sanal sunucudur. Geleneksel sunucular tek bir şahıs doğrulusunda kullanabiliyorken sanal sunucular aniden çok şahıs doğrulusunda kullanılabilir. VPS, aynı donanım üstünde kullanıcıların birbirinden bağımsız şekilde çalışmasını sağlar. Ancak bu sistemde kullanıcılar bütün noktalarda bağımsız değildir, kullanıcılar başka kullanıcılarla beraber prosedürcü ve ram gibi ortak donanımları kullanmak halundadır.

VPS yardımıyla sahip bulunduğunuz sanal sunucunun üstünde mühim civarda yetkiniz olur. Örneğin; sunucunuzda internet sitelerinizi barındırabilirsiniz.

Virtual Dedicated Server – VDS Nedir?
Virtual Hosting’in bir başka başlığı olan VDS, Virtual Dedicated Server teriminin baş harflerinden oluşmaktadır. VDS’in her ne kadar Türkçe’de net bir karşılığı olmasa da Paylaşımlı Ayrılmış Özel Sunucu olarak tanımlanabilir.

Son devresinin en tanınmış bulut sunucu hizmetlerinden biri olan VDS; kullanıcılarına kendi internet uygulamalarını geliştirmeleri, dağıtmaları ve barındırmaları için kullanabilecekleri bir sanal sunucuyu kiralama imkânı verir. Yani VDS hosting’i tercih eden bir kullanıcı belirli bir kısmı kiraladığı vakit, o alan o kullanıcının dışında herkes amacıyla kullanıma kapalıdır ve kullanıcı kendi isteklerine göre kısmını dilediği gibi kullanabilir.

VDS’in altyapısı da teknik olarak başka sanal sunucu hizmetlerine ve VPS’ benzer. VDS de tıpkı VPS gibi bir ana fiziksel makine üstünde yer alır ve sanallaştırılarak bir sunucuya dönüşür. Daha sonra bu yeni sunucuya özel olarak RAM ve prosedürcü gibi atamalar yapılır. Örneğin; bir kullanıcı kendisine ayrılan RAM miktarının tamamını kullanmıyor olsa bile RAM’i tekrar kendisine özel şekilde kalır ve kullanıma hazır bir şekilde bekler. Sonuç olarak RAM kısıtlamalarıyla alakalı sorunlar ortadan kalkmış olur.

VPS paketlerinde aynı donanımı kullanan herkes aynı işletim sistemini kullanırken VDS’te hal biraz daha gelişmiştir ve her kullanıcının kendisine ait işletim sistemi bulunmaktadır. Yani VDS serverlarının üstünde VPS’ten değişik olarak birbirinden bağımsız şekilde çalışan işletim sistemleri ya da sunucu programları bulunabilir. Sonuç olarak sanal kısıtlamalar programsal olarak ortadan kaldırılabilir.

VDS Hosting vs. VPS Hosting / Hangisi Daha İyi?

Yukarıda VDS’in ve VPS’in neler olduklarından bahsettik. Şimdi bu 2 başlığın hangisini kullanmanız gerektiği üstünde duracağız. ‘VPS mi VDS mi?’ Ya da ‘VPS Hosting mi yoksa VDS Hosting mi siz iniçin mi daha uygun?‘

VPS kullanan bir şahıs, sunucu üstünde işletim sistemi kuramaz ve natural olarak üst seviye erişim imkanlarına sahip değildir. VDS’te ise kullanıcıların sunucu üstünde mutlak hakimiyeti bulunmaktadır ve istedikleri işletim sistemini kurarak istedikleri farkılıkları yapılabilirler. VDS’in sunucuları ana makinedeki başka sunuculardan değişikdır. Sonuç olarak kaynaklar yalnızca kullanıcıların isteklerine göre kullanılır. VPS’te ise kaynaklar başka kullanıcılarla ortak şekilde kullanılır.

Piyasadaki VPS ürünleri genelde OpenVZ sanallaştırma katmanı tabanlı Virtuozzo ve aynısı ürünlerdir. Bu teknolojilerde hipervizör yoktur ve sanallaştırma işlemleri sahip olunan işletim düzeneğinin çekirdeği orantısında yapılabilir. Sanal ortamlar, üstünde çalıştıkları işletim düzeneğinin bir klonu niteliğinde oldukları amacıyla kaynakları üstünde bulundukları sunucunun kaynaklarıyla sınırlıdır. Bu sebeple bir VPS’in CPU ya da hafıza gibi kaynakları garanti edilemez. Hem de VPS teknolojisinde izolasyon, yük dengeleme ve yüksek erişilebilirlik sağlamak olası değildir.

VDS ise VMWare gibi bir donanımın orantısında sanallaştırma yapar. Bu sanallaştırma, donanım orantısında bulunduğu amacıyla gerçek sunucudan hiç farkı yoktur. VDS, hipervizörleri yardımıyla CPU ve RAM gibi kaynakları garanti eder. Hem de VDS mimarisi ile izolasyon, yük dengeleme ve yüksek erişilebilirlik garanti edilir.

Shared(Paylaşımlı) Hosting’ten VDS Hosting’e Geçmeli Miyim?

Eskiden maliyetleri düşürmek amacıyla çoğu şahıs paylaşımlı internet hosting planını kullanmayı tercih ederdi. Ancak teknoloji ilerlemeye devam ediyor ve bundan sonra çok daha iyi bir alternatif sahip olunan: VDS Hosting.

VDS hem üst seviye performans sunuyor hem de internet siteniz için bu performansın devamlılığını garanti ediyor. Eğer Paylaşımlı Hosting’i tercih ederseniz fiziksel sunucunuzu ve program uygulamalarınızı başka internet siteleriyle beraber kullanmak mecburiyetinde kalırsınız. Paylaşımlı hosting her ne kadar teknik olarak ekstra bilgi gerektirmiyor olsa da düşük maliyetli oluşu çoğu bireyi cezbediyor. Ancak paylaştığınız sunucuda sizin gibi çoğu internet sitesinin daha var bulunduğunu unutmamalısınız, başka internet sitelerinin trafiklerinde ortaya gelebilecek ani bir artış sizin performansınızı olumsuz etkileyebilir.

VPS de Paylaşımlı Hosting’ten çok değişik değildir. Sadece VPS’i tercih ettiğiniz vakit sunucunuzu daha az şahısyle paylaşmış olursunuz.

VDS’te ise yukarıda da değindiğimiz gibi size ayrılmış özel bir sunucu olur. Sonuç olarak yöneticiler ve üst kimlikler amacıyla erişim basitliği meydana gelir ve ilaveten güvenlik, performans gibi konularda da üst seviye hizmet alınır. Fiyat konusu ile alakalı başka alternatiflere göre biraz daha maliyetli olan VDS, internet sitenizin büyümesini ve kurumsal bir marka olmayı istiyorsanız sizin amacıyla en uygun alternatiftir.

Teknosos Bilişim Hizmetleri


Top