X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Hosting

AnasayfaYazılarHostingHosting

Kendinize ait bir internet sitesi kurmak istiyorsanız evvelce bir domain (alan adı) almanız gerekiyor daha sonra hazırlanmış olan yada hazırlanacak olan internet sitenizin dosyalarının (html, php, asp, fotoğraf dosyaları vs…) çalışacaği bir alan ( disk kısmı ) olması lazım olur ki hazırlanan internet sitesini hosting kısmına yüklemelisiniz. Böylece sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar browserların da (internet tarayıcılarında örn.:internet explorer, firefox, netscape, Google chrome gibi) sizin domain adresinizi yazdıklarında internet sitenizi görüntüleyebilirler.

Hosting hizmeti veren sistem gerçekte çok süratli bir internete bağlı olan iyi bir bilgisayardan değişik birşey değildir. Aynı anda belki yüzlerce internet sitesini yayınlayabilmesini en muhimi kesintisiz çalışacağını düşünecek olursak kuşkusuz donanımı ona gore seçilmiştir ve daha da muhimi çok süratli bir bağlantı sürati ve yüksek bant genişliğine sahiptir.

Kısaca internet sitenize ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine yayınlayan bu bilgisayarlara internet sunucusu (internet server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de internet hosting denir.

Bir internet hosting alan kiralanması ile diğer hizmetleride aynı vakitte genelde almış olursunuz. Örneğin en muhimi E-mail hesap oluşturup yönetebilme ve e-posta alabilme ve gönderebilme imkanı. Hosting kısmınız olmadan alan adınıza ait e-postalerinizi yönetemezsiniz e-posta alıp gönderemezsiniz. Yani e-posta hesabınızı oluşturup yönetebilmeniz amacıyla kesinlikle bir hosting kısmı edinmeniz lazım olur.

Bazı servis sağlayıcıları daha ilerlemiş profesyonel taleplere yönelik çözümler amacıyla sizin adınıza sunucu barındırma (co-location) yada sanal sunucu (vds ya da virtual server) hizmetleri de sunmaktadır.

Tarafımızda sağlamış olduğumuz hosting hizmetleri ikiye ayrılmaktadır, Linux Hosting ve Windows Hosting olarak isimlendirilmektedir. Yazılımınıza bağlı olarak Linux yada Windows hosting seçimi yaparak bir hosting hizmetine sahip olabilirsiniz.


Top