X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıKontrol PanelleriLinux Şifre Nasıl Değiştirilir

Linux Şifre Nasıl Değiştirilir

Linux Şifre Nasıl Değiştirilir

Şifreler, Linux da dahil herhangi bir sistemin korumasındaki ilk defans hattıdır. Şifresiz SSH güvenilir bir seçenektir ancak gün sonunda kuvvetli bir şifre muhteşem bir alternatiftir! Güçlü bir şifreye sahip olmak sisteminizi de fazlası ile güvenli yapacaktır.
Bu rehberde Linux şifre değiştirme nasıl yapılır öğreneceksiniz.

Ayrıca VPS’inizdeki diğer kullanıcılar için şifre değiştirmeyi de öğreteceğiz.
Eğer bir sistem yöneticisi olmayı istiyorsanız bunu öğrenmeniz faydanıza olacaktır.

Şifreler ve Linux

Linux işlemlerin yapılış şeklinden dolayı Dünya’daki en güçlü işletim sistemlerinden biri olarak görülüyor. Ancak, bütün işletim sistemleri bir noktada şifre kullanımına ihtiyaç duymaktadır. Linux şifreler diğer sistemlere oldukça benzer biçimde yönetir. Ancak, şifre yönetiminde iki önemli dizini bilmek önemlidir.

Bunlardan ilki sistemdeki bütün kullanıcıları bulabileceğiniz /etc/passwd dizinidir. Ek olarak kullanıcıların sistemin hangi grubuna ait olduklarını da göstermektedir. Birçok sayıda kullanıcı görmek mümkündür ancak sadece birkaçı sistem kullanıcıları olduklarından dolayı giriş yapabilecektir.

Eğer /etc/passwd dizininin içeriği görmek isterseniz aşağıdaki komutla yapabilirsiniz:

cat /etc/passwd


Şifrelerle alakalı olan ikinci Linux dizini ise /etc/shadow dizinidir. Shadow dosyasında kullanıcıların şifrelenmiş parolalarını ve SSH anahtarına sahip olup olmadıklarını görebilirsiniz.

cat /etc/shadow


Son olarak güçlü şifrelere sahip olursanız kimse şifrelerinizi tahmin edemez veya kaba kuvvete başvurmaz. Ancak eğer şifrelerinizin tehlikede olduğunu düşünüyorsanız değiştirebilirsiniz. Bunu sıklıkla yapmanızızı öneririz.

Linux Şifre Nasıl Değiştirilir?


Unix şifresini değiştirmeniz için gereken sadece tek bir komutu bilmektir! Normal bir kullanıcı olsanız bile bu aynıdır. İlk olarak SSH üzerinden VPS’inize erişin. Daha sonra ise Linux’da şifrenizi değiştirmek için terminali açıp aşağıdaki komutu girmeniz gerekiyor:

sudo passwd


Komutu çalıştırdıktan sonra yeni şifreyi iki defa girmenizi isteyecektir. Bu durumda bir kullanıcı belirlemediğiniz için kök şifresini değiştirmiş olacaksınız.

 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(4 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top