yükleniyor

Web Tasarım

Web dizaynı nedir diye sorulan bir soruya vereceğimiz yanıt: Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir gaye amacıyla belli ilkeler doğrulusunda yönlendirildiği, sistemler ve bunların uygulamaya dönüşmesi işlemleridir. Bu işlemlerin tamamlanmasının sonrasında meydana aktif bir internet sitesi çıkar. Web dizaynı (aktif internet sitesi) uygulamasının sonrasında son kullanıcılar bir internet tarayıcısı sayesinde internet üzerinden internet sitelerine erişebilirler. Web dizaynı nedir sorusuna verebileceğimiz en kısa yanıt bu olabilir. Peki detaylarıyla ele aldığımızda internet dizaynı nedir? İyi bir internet dizaynı nasıl olmalıdır? Anlatmaya başlayalım.

Web Tasarım Unsurları

Tasarımın her dalında bulunduğu gibi internet dizaynı içersinde de belli ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılır. Bunları alçakta kısa başlıklar halinde sizlere sunuyoruz, kaliteli bir çalışmanın ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Düzen: Kullanılacak grafik ve metinler belli sistemde olmalıdır. Web sitelerinin mühim bir amacı de kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bulguyu kısa sürede bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu, dizaynın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü sistem içersinde korumasıyla birlikte geçerli olabilecek bir haldir.

Renk: Renk seçimi müşteri isteklerine ve hedefe bağımlıdır; Bu kolay bir şekilde sadece siyah-beyaz renklerle yapılabilmekle birlikte internet uyumlu renkler kullanarak da bir bireyin ya da bir kuruluşun kişiliği, markası kendisini ifade edebilir.

Grafikler: Web dizaynı amacıyla grafikler logo, fotoğraf, clipart ya da simgeler şeklinde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı yönünden çok sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış süratini etkilemeyecek boyutta, internet sayfasının içeriği ile uyumlu olmalı, ideal şekilde konumlandırılmalıdır.

Fontlar: Çeşitli makale çeşitleri tüketimiyle bir internet sitesinin dizayn niteliğini artırabilirsiniz. Çoğu internet tarayıcıları sadece "internet-güvenli makale çeşitleri" olarak tanınan fontları, okunaklı bir şekilde görüntüleyebilir, bu sebeple dizayncı olarak yaygınca kabul gören bu takım içersindeki fontlarla çalışmaya özen gösterilmesi yararlı olacaktır.

İçerik: İçerik ve dizayn görsel ve metin yolu ile sitenin vereceği mesajı ilerletmek amacıyla birlikte çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda istek uyandırmak amacıyla istediklerini onlara vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar sitede daha çok süre geçireceklerdir. Kullanacağınız makale metin her vakit alakalı ve yararlı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları amacıyla optimize edilmeli ve ideal uzunlukta olmalarına ilgi edilmelidir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Oluşturmak

Bir internet sitesi geliştirirken, bir siteyi güzel ve görsel olarak çarpıcı duruma getirmek amacıyla internet dizayn asli unsurlarıyla birlikte her vakit son kullanıcıyı düşünmeniz gerekir. Kullanıcı arkadaşı ara yüzler alçakta sıraladığımız faktörlere ilgi edilerek kolayca elde edilebilir.

Navigasyon: Web dizayn sitesi mimarisi yapılandırılırken menüler ve başka navigasyon araçları kullanıcıların internet sitesine nasıl göz attıkları, nasıl arama gerçekleştirdikleri öneme alınarak oluşturulmalıdır. Kullanıcılar amacıyla verimli, gereksinim duydukları bulguyu bulmaya hedefli, sitenin içersinde kolayca hareket etmeye yardımcı olacak şekilde kurgulanmalıdır.

Multimedya: Tasarımda alakalı video ve ses uyaranları kullanıcıların kolay ve süratli bir şekilde anlayış geliştirmesine, verileri kavramasına yardımcı olabilir. Bu hal internet sayfasında daha çok süre geçirmeleri amacıyla ziyaretçileri teşvik edebilir.

Uyumluluk: Sayfanın doğru görüntülenmesini artırmak, her defasında aynı performansı alabilmek amacıyla; Farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde problemsiz çalışabilecek bir internet sayfası tasarlamaya özen gösterin.

Teknoloji: Teknolojideki ilerlemelerden faydalanmak dizayncılara her vakit taze, hareketli ve profesyonel internet dizaynı içersinde uygulayacakları izin, hareket ve yenilik katmak amacıyla istiklal verir.

İnteraktif: Tasarım amacıyla kullanıcı yorumları ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve kamuoyu katılımını artırın. E-posta formları ve e-bülten kayıtları vererek ziyaretçinizi sıksık etkileşimde bulunduğunuz kullananlara dönüştürün.

Web Tasarımı Yaparken Çok Yönlü Düşünmeliyiz

Bütün bu bulguların ışığında internet dizayn profesyonelleri olarak tatmin edici bir internet tecrübesi amacıyla kusursuz bir kullanıcı arkadaşı arayüz (UI/UX) dizaynı oluşturabiliriz. Kullanılacak dizaynı, kritik sistemleme ve analiz sürecinin sonrasında tüketimi kolay, zarif ve sanatsal bir yapı haluna dönüştürebiliriz. Bütün bunları yapar iken bireysel ya da kurumsal müşteri özelliklerine ve isteklerine ilgi etmeyi unutmamak başarıyı yanında getirecektir.

Web dizaynı nedir sorusuna uzunca verebileceğimiz yanıt ise budur. Bu kriterler ile birlikte kaliteli, sıhhatli çalışan ve kullanıcı arkadaşı bir internet sitesi elde edilebilir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!